Mistr zvuku - kurz pro začínající zvukaře

Určeno pro zájemce o problematiku nahrávání, ozvučování, tvorby zvuku a hudby na počítači. Soustavné studium nebo zrychlený kurz.

Soustavné studium

probíhá většinou individuálně nebo ve skupinách dvou studentů jednou týdně ve dvouhodinových lekcích v nahrávacím studiu, případně i jinde při praktické činnosti.  Učivo kurzu je rozloženo do 2 let (asi 160 hodin). Předpokládá se alespoň částečná znalost hry na některý hudební nástroj.

 

Náplň kurzu se skládá z těchto témat:

 

Počet hodin*
hudební nauka - základy harmonie a rytmu 10
notace - znalost čtení i zápisu not, práce v notačním programu 10
nauka o zvuku, akustika 10
hudební nástroje - tónové a kmitočtové rozsahy, způsoby snímání 10
mikrofonní technika - typy mikrofonů a jejich použití 10
nahrávací a záznamová technika - mixážní pulty, zvukové karty, nahrávací programy 10
ozvučovací technika 10
elektroakustický řetězec - propojování přístrojů při ozvučování nebo ve studiu 10
zpracování signálu - výpočty, dynamické procesory, mix, mastering... 20
práce v nahrávacím softwaru (DAW) 20
praxe v nahrávacím studiu 40

*Pozn: počty hodin jsou přibližné. Témata se prolínají, např. mikrofonní technika a praxe v nahrávacím studiu, nahrávací a záznamová technika a práce v nahrávacím softwaru, atd... 

Výuka probíhá v příjemném prostředí nahrávací režie


Zrychlený kurz

je určen pro zájemce, kteří nemohou z různých důvodů navštěvovat pravidelnou výuku. Rozsah a náplň kurzu je možné domluvit individuálně.

Některé tzv. "zvukařské školy" fungují na principu předvádění výrobků ve stylu prodejních akcí. Studenti si takové předváděčky vlastně ještě platí formou školného. Takovéto praktiky u nás zásadně neprovozujeme.

Náplň kurzu odpovídá akreditovanému vzdělávacímu programu Elektronické zpracování hudby a zvuková tvorba, který je vyučován v ZUŠ Otrokovice pod názvem Mladý mistr zvuku a je k nahlédnutí na stránkách školy zde (v prohlížeči pdf listujte dole na stránku 65, dokument zřejmě nelze stahovat). V ZUŠ Otrokovice jsou do tohoto oboru přijímáni žáci již od věku 7 let, první cyklus trvá 7 roků, druhý cyklus další 4 roky. Přihlásit se můžete v kanceláři školy nebo v našem nahrávacím studiu, které se školou v tomto směru spolupracuje. Přihlášení do kurzů soukromé výuky můžete uskutečnit kdykoli, zahájení výuky není vázáno na začátek školního roku.

 

Něco o mně...

 • - 1990 - 1992 - pracuji ve studiu SOUGP v Otrokovicích jako pomocník
 • - 1993 - přebírám od kolegy otrokovické studio, vzniká R-AUDIO&recording
 • - do roku 1995 nahrávám analogově do pásu 
 • - od roku 1995 používám synchronně s pásem počítač Atari s programem Notator pro záznam MIDI 
 • - 1997 - studio spláchla povodeň, něco jsem zachránil... 
 • - 1998 - nahrávám v opraveném studiu, první profesionální zvuková karta, záznam audia synchronně do počítače i do pásu
 • - Pracuji v programech Logic, Cubase, Sonar, Samplitude...
 • - Pořádám výukové kurzy pro zvukaře. Pracuji i jako live zvukař...
 • - Píšu odborné články a recenze do hudebních časopisů Muzikus a Music-Store
 • - 2011 - stěhování studia do Topolné, nové vybavení, digitální mixpulty, vybavení pro mastering. Vzniká BiteHazard studio.
 • - 2012 - v ZUŠ Otrokovice zakládám oddělení výuky EZHZT (Elektronické zpracování hudby a zvuková tvorba)  pod názvem "Mladý mistr zvuku"
 • - 2017 - přechod na platformu UA Apollo, Presonus Studio One, výměna velké části vybavení, Kurzy pro začínající zvukaře

 

 

Soukromá výuka dalších oborů:

Kytara klasická - pro zájemce jakéhokoli věku. Na klasickou kytaru může začít hrát dítě už asi v 5 letech. Horní hranice není omezena, nebojte se začít i v pozdějším věku. Hra pro radost je užitečná pro každého. Kytara je levná, lehká, zastane celý orchestr a můžete si ji nosit všude s sebou.

Kytara elektrická - pro zájemce, kteří už ovládají základy hry na klasickou kytaru


Ceny hudebních oborů 200 Kč/45 min, Mistr zvuku 2000 Kč/měsíc (8 hod.), zrychlený kurz cena dle domluvy. Dotovaná cena všech oborů v ZUŠ je pro studenty 1500 Kč/pololetí.

Přihlásit se můžete pomocí emailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.