Jsme také na Facebooku:

Jsme také na Facebooku:

Před návštěvou nahrávacího studia…

Návštěva nahrávacího studia
79 / 100

 

Několik užitečných rad k zamyšlení, než si objednáte termín v nahrávacím studiu.

Vše je to o komunikaci:

Co přesně potřebujete?

Předně je potřeba sdělit nám, co přesně potřebujete. Požadavek typu “Potřeboval bych nahrát písničku, můžete mi prosím napsat, kolik to asi bude stát?” je bohužel velmi častý a já musím zdlouhavě zjišťovat, co vlastně chcete nahrávat. Ze zkušenosti už vím, že z toho nakonec vyleze pořízení zpěvu k hotovému podkladu, ale to mám potvrzeno až po 2 až 3 emailech s detektivním vyšetřováním. Někdy je lepší spíše zavolat a až po domluvě mi vše potvrdit emailem včetně závazného termínu. Pokud nakonec termín nelze z vaší strany dodržet, nic hrozného se nestane, ale slušnost je o tom dát co nejdřív vědět.

Technické požadavky

Rozmyslete si také další vaše požadavky, které budete mít. V poslední době se mi dvakrát po sobě stalo, že klient až po vstupu do studia požadoval velký monitor, nebo notebook s velkým monitorem pro čtení textu. To by nebyl žádný problém, kdyby si delší dobu nepoužitý notebook nezačal po spuštění stahovat aktualizace a byl tím pádem na hodinu nepoužitelný. Při tom vše mohlo být nachystáno dopředu.

Zajištění hudebního podkladu

Zajistěte si hudební podklad, do kterého budete zpívat. Přijít do nahrávacího studia s tím, že vám podklad budeme stahovat z YouTube, je hrubá nezodpovědnost, nehledě na to, že by to mohlo odporovat autorským právům. Když si podklad doma stáhnete sami, nebudeme zjišťovat, zda máte vyřešeny práva, je to vaše věc.

Pronájem studia

Při pronájmu studia (bez obsluhy) jste sami zodpovědní za kvalitu nahrávky. Po úvodním zaškolení a podepsání hmotné zodpovědnosti už je všechno na vás. Nemůžu nést zodpovědnost za špatný zvuk nahrávky díky nedodržení vzdálenosti od mikrofonu nebo např. přebuzení vstupu zvukové karty nevhodným nastavením zisku. Tento způsob pronájmu je vhodný spíše pro zkušené zvukaře. Rovněž přestávky jsou vaše věc a nemohou být odpočítány z času pronájmu. Mnohdy je lepší objednat si raději normální nahrávací frekvenci, kdy se započítává čistý čas práce.

Může-li se něco pokazit, pokazí se to.

Je třeba s tím raději počítat. V nahrávacím studiu je velké množství složité techniky, počítače, zvukové karty a software určený k nahrávání, mixu a masteringu. I když je vše udržováno v perfektním provozuschopném stavu, může se stát situace, že něco přestane fungovat. Zde platí dvojnásob Murphyho zákon schválnosti. 

Nebojte se na cokoli zeptat, velmi rád vám poradím a vše vysvětlím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *